Markalar Nasil Dogdu

hakantok hakantok is basvurusu yap hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok Twitter Takipci hakantok iletisim Bilgilerim hakantok Web Sayfasi Yapilir hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok Yerli Arabamiz hakantok hakantok Gida Teroru hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok Aloculara Dikkat hakantok hakantok hakantok Turbeler Turk Starlar hakantok hakantok hakantok hakantok hakantok Nostalji Anilar hakantok Kaybolan Meslekler hakantok Antik Kentler Turizm Tanitimi sehitlerimiz  Kpss Test Kpss Test 2 Gezici Rehber VOLKSWAGEN 1303 Anadol STC Siyaset Yolsuzluk MARKALAR  Kangal  Ek Gelir israil Boykot Otel ik Derin Haber Edebsizlik  Teror Aile ve Evlilk Askerlik-Sehitlik Gundem  Evlenmek istiyorum 444 hakantok Favorite LinksMarkalar 4 çeşittir :
Ticari Markalar :Malların üzerinde veya ambalajında kullanılan markalar ticaret markalarıdır.
Hizmet markaları : Bankaların, hastanelerin, reklamcılık, televizyon-radyo yayıncılarının, otellerin, restaurantların ve eğlence hizmeti veren firmaların markaları hizmet markaları kapsamında korunmaktadır.
Garanti markaları : Uluslararası Yün Birliği'ne ait "WOOLMARK" markası, Türk Standartları Enstitüsü tarafından, firmalara verilen standartlara uygunluk belgesiyle kullanılan TSE markası, ISO 9000, CE işareti, Zürich Üniversitesi tarafından diş çürümesine yol açmayan cikletler üzerinde kullanılan özel tasarımlı diş resmi de garanti markalarına örnek gösterilebilir.
Ortak Markalar : Üretim, ticaret veya hizmet işletmelerinden oluşan, bir grubun mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir.
Logo Nedir ? Bir kurum veya kuruluşun kendine seçtiği, bazı ticaret eşyası üzerine konulan, o eşyayı üreten veya satanı tanıtan resim, harf vb. özel işaret, logo.
Markalar ve öyküleri
Günümüze kadar gelen her ürün her teknolojinin bir hikayesi vardır. Markaların ortaya çıkış hikayesini okumaya hemen başlayınız.

     
Chrysler ile ortak çalışıp araba yapan Cari Benz, bulamayınca bir tek kızı olan Mercedes-Benz'in adını bu araca verir. Hırsızların en çok rağbet gösterdiği figür. Dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes Benz'in üç ayaklı yıldız figürü kara, hava ve sudaki gücünü tanımlıyor anlami.İspanyolca’da zarafet kelimesinden geliyor


     

  Edouard Michelin, 1984'te üst üste yığılmış otomobil lastikleri görünce kolları olsa adama benzeyecek demiş ve reklamcısına lastiklerden yapılmış bir adam çizimi sipariş vermiş ve Bibendum adı verilen 'lastik adam' böylece doğmuş.

 
Nike'ın ilk çalışanlarından Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunanlı Nike'ı görür. Patronu Phil Knight, "Dimension 6" adını düşünüyordur. Logoyu 35 dolara inciye yaptırırlar ve bu logo günümüze kadar 
 Zaferi temsil eden Yunan tanrıçasının adından geliyor

     
İlaç devi olan Bayer, 1863'de boya imalatçısı olarak işe başladı. Sağlık dünyasında devrim sayılan Aspirin, 1899 yılında satışa sunuldu. Şirket, logosunu oluşturan yatay ve dikey olarak yazılan Bayer yazısını 1900 yılında tescil ettirdi. 863 tarihinde boya imalatçısı olarak faaliyete başladı. 1881 tarihinde kimyevi madde üretiminde yoğunlaştı. Sağlık dünyasında devrim sayılan Aspirin 1899 yılında satışa sunuldu. Şirket, yatay ve dikey olarak yazılan BAYER logosunu 1900 yılında tescil ettirdi.


     
Henry Royce, lSS4'de makine üreten bir fabrika kurdu. 1904'de ilk otomobili yaptı ve otomobil satan Charles Rol I si a tanıştı. Royce'ın yaptığı otomobilleri Rolls sattı ve markanın ismi (Rolls Royce) buradan doğdu. 
 Henry Royce 1884′te elektronik ve makine üreten bir fabrika kurdu. 1904′te ilk otomobilini yaptı. Aynı yıl Londra’da otomobil satan Charles Rolls’la tanıştı. İkili işbirliği yapmak üzere anlaştı. Royce’un yaptığı otomobilleri Rolls satmaya başladı. Otomobillerin adı “Rolls Royce” oldu. Lüks marka Rolls Royce’un kaputundaki zarif şekil 1911 yılından geliyor. Şekil, tasarımcının sevgilisini temsil ediyor. Orijinal adı “Spirit of ecstasy”(yeniliğin ruhu). Şekle, halk dilinde “emily” adı verildi.
    
  Mitsubishi'nin üç kanatlı baklava şeklindeki amblemi, Samura i armasından esinlenmiş. Firmayı kuran iki Japon aile tercih ettikleri amblemde sorumluluk bilincini, centilmenliği ve toplumlar arası uyumu simgelerine yer verdi.

       
Amerika'nın en çok bilinen markası Apple ilk kurulduğu zaman Macintosh ismiyle anılıyordu. Ama daha sonra pazarlama dahisi Steve Jobs'un önderliğinde şirketin ismi değişti ve elma tasarımı logoya girdi.

 

      1916 yılında Münih'te kurulan BMW'nin amblemindeki mavi beyaz renkler Bavyera eyaletinden geliyor. 1929 yılında uçak ve motoru üreten BMW, amblemde de lastik biçiminde donen pervane figürüne yer verir. BMW logosunda ne görüyorsunuz? Genelde “ikisi mavi, ikisi de kırmızı dört adet alan” şeklinde bir cevap gelecektir muhtemelen. Bu cevaba katılan biriyseniz, yanıtınızın biraz zayıf kaldığını kabul etmelisiniz. Çünkü amblemdeki bu dört alan, dönen bir pervaneyi simgelemekte. Adının açılımı “Bayerischen Motoren Werke” olan firma, Birinci Dünya Savaşı sırasında uçak motorları üretmekteydi. 1923 yılında üretilmeye başlanan R 32, markanın ilk motosikleti oldu. BMW markasına sahip ilk otomobil olan Dixi ise 1929 yılında üretilmişti. Mavi-beyaz renkli sembol 1917 yılından bu yana korundu ve bugüne kadar logonun sadece küçük ayrıntılarında değişimler oldu o kadar. Şirketin sloganı ve resmi kurumsal dili İngilizcedir. Sloganı 'The Ultimate Driving Machine' yani 'En Gelişmiş Sürülebilen Makina'. Bu sloganla, ünlü Alman teknolojisini ve AR-GE'deki kendine güveni vurguluyor.Şirket, 1913 yılında Karl Friedrich Rapp tarafından Almanya'nın Münih kentinde kurulmuştur ve mimari olarak meşhur merkezi halen oradadır. İlk zamanlarda sadece uçak motoru üreten şirket, 1928 yılında satın aldığı Fahrzeugtechnik Eisenach . otomobil şirketinden sonra otomobil üretiminine girmiştir. BMW ilk otomobil seri üretimini 1929'da 3/15 PS ismindeki otomobil ile başlamıştır.BMW ilk olarak uçak motoru üretimi yapan bir firmaydı. Bu yüzden parçalı amblemin mavi kısmı gökyüzünü beyaz kısmıda uçak pervanesini temsil etmektedir

   
 italyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari'ye hediye ettiği beygir maskot Ferrari'nin amblemini teşkil etti. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı firma sahibinin yaşadığı Modena'yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor. 
 Ferrari’nin hikayesi aslında Enzo Ferrari’nin hikayesidir. Bu yüzden size Enzo Ferrariyi anlatmamız gerekiyor ki Ferrari markasını nasıl kurulduğunu anlatalım. Enzo Ferrari, 1916 yılında daha 18 yaşındayken tüm ailesini 1.Dünya savaşında kaybeder. Yanlızlıkla başlayan gençliği, onu yarışçı olmaya iter . O yıllarda Alfa Romeo’nun efsanevi yarışçısı olur. Enzo Ferrari’nin belki de kaybedecek birşeyi olmamasından kaynaklanan hız tutkusu onu pistlerin 1 numaralı yarışçısı yapar. Oğlu Dino Ferrari’nin doğumunun ardından pistlere ara vererek otomobil fabrikasında çalışmaya başlar. Aslında bu onun için bir kayıp dönem değil , kazanç yılları olur. Çünkü bu dönemde Enzo Ferrari, spor arabaların geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapar. Bu da onu Alfa Romeo’nun sportif direktörü olmasını sağlar. Daha sonra Alfa Romeo’dan ayrılır ve Auto-Avio Costruzioni firmasını kurar. Bu şirketin amacı yarış arabalarına yarış takımları satmaktır. Buarada kendisine bir atölye kiralayarak kendi arabasını yaratmaya başlar. Ancak 2.Dünya Savaşı’nın yarattığı negatif etkiler yüzünden bunu yarıda bırakmak zorunda kalır. Ancak yıllar sonra Ferrari Modena 360 , Enzo Ferra’nin bir ön tasarımından baz alınarak yapılmıştır. Ve işte sıra geldi Ferrari markasının doğuşuna… 1946 yılında Enzo Ferrari kendisine yeniden bir atölye açar ve Ferrari bu şekilde kurulmuş olur. Ferrari , pistlerde büyük başarılar kazanırken ; bir yandan da profesyonelce yönetilmediği için maddi sorunlar yaşamaya başlar. Enzo Ferrari, borçlarını ödemek için İtalyan mafyasından para alır. Ama parasını geri ödeyemeyince mafya Enzo’nun oğlu Dino’yu zehirleyerek öldürür. Ancak bu bir komplo teorisinden öteye gidemez , çünkü mahkeme tutanaklarına göre 24 yaşındaki Dino kas yetmezliğinden ölmüştür. Bunun üzerine Enzo , Ferrari Dino serisini tasarlar. Yaşanan maddi zorluklar neticesinde Ferrari, Fiat firmasına satılır. Enzo Ferrari, Ferrari markasının kurulmasından 41 yıl sonra hayata veda eder. Enzo F.’nin yaşamı boyunca en beğendiği Ferrari modeli F40 olmuştur. Bu arabaya ilk sahip olan isim de Dieg Armando Maradona’dır.

      Üç Alman 1906'da kalem üretme kararı aldı. En pahalı kalemlerin tepesinde üstü karla kaplı Mont Blanc Dağının resmi var. Yukardan bakınca beyaz bir yıldızı andıran dağın karlı tepesi Mont Blanc'ın logosunda yer almış.  

Audi'nin amblemin d eki dört yüzük, araba birliği için bir araya gelen ortaklık kuran 4 firmayı simgeliyor. Audi ismi eski yöneticilerden August Horsc trafından verildi. Kendi ismini vermeyen Horch, Latince karşılığı olan Audi'yi buldu.
Logoda bulunan dört halka, yüzük olarak nitelendiriliyor ve araba birliği için bir araya gelip ittifak kurmuş olan dört firmayı simgelemekte. Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendis August Horch tarafından verildi. Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince’deki karşlığı olan Audi ismini seçti.

Audi, Alman bir otomobil şirketidir; Volkswagen grubunun bir parçasıdır. Şirketin merkezi Ingolstadt, Bavarya'da bulunmaktadır.Şirketin geçmişi 1899 yılına ve August Horch'a dayanmaktadır. İlk Horch otomobili kendisi tarafından 1901 yılında tasarlanmıştı. 1910 yılında Horsche şirket dışarısına atılmış ve kendi adını eski ortaklarıyla olan anlaşmazlıklar nedeniyle artık yaptığı tasarımlarda kullanamayacak hale gelmişti. Eski Almancada anlamı "Dinle!" olan "horch", Latincede aynı anlama gelen Audi'yi markası olarak kullanmaya başladı.1932 yılında Audi, Auto Union'u oluşturmak üzere Horch, DKW ve Wanderer şirketleri ile birleşti. Auto Union kullandığı birbirine bağlı dört halka da bugün Audi'nin logosu olarak kullanılmaktadır.
İkinci Dünya Savaşı sonrasında, şirket DKW etrafında ürünlerini sunmaya çalıştı. Ancak iki çekişli motoru o kadar ünlü olamadı. Eylül 1965'de Audi tekrar bir çıkış yaparak 72 beygirlik 4 kapılı sedanını piyasaya sundu, dünyanın en modern motorlarından biriyle.1970'lerde Audi 1950 yıllarında dünyanın en büyük motorsikletlerini üreten şirket olan NSU ile birleşti. Bu şirket Neckarsulm, Stuttgart yakında bulunmaktaydı. NSU daha küçük arabalar yapmayı öngörüyordu; daha sonrasında yeni bir rotasyon motorlarında Felix Wankel'in fikirleriyle kullanılmaya başladı. 1967'de çıkartılan yeni NSU Ro 80 bir uzay çağı arabasıydı ve o gün itibariyle sundukları aerodinamik, ağırlık, güvenlik açısından kusursuzdu, ancak motorlardaki rotasyon hatası NSu için pahalıya patlamıştı. Yine de günümüzde hala Audi'nin bazı modelleri Neckarsulm'da üretilmektedir.
Geçen 30 yıl içerisinde Audi yüksek güce sahip bir çok model sundu. 1980'de piyasaya sunulan Ünlü "Quattro" modeli ; ilk kez kullanılan 4 çekerli turbo bir spor arabasıydı. Audi bu atılımla teknolojide zirveye oturdu. (Bu teknoloji daha sonrasında dünya'nın hemen hemen tüm otomobil şirketleri tarafından kullanılmıştır.)Audi 80 modeli ile beraber, tüm modeller "Quattro" özelliğini kazaldı. Audi 80 her ne kadar 1986 yılında "dede arabası" imajına sahip olsa da unutulmaz tasarım 1989'da piyasaa sunuldu. Bu model piyasaya bomba gibi düştü ve oldukça iyi satış rakamlarına ulaştı.Gelişen teknoloji ile, Audi dünyanın en gelişmiş motorunu kullanmaya başladı. 1995'de S4 modelinde kullanılan dört çekerli motoru bu döneme damgasını vurdu.
1997'de de dünyanın tamamen aliminyumdan yapılmış ilk otomobilini sunan Audi, A8 modeli ile aliminyum uzak çizgilerine ulaşmış oldu. 90'ların ortasında yeni serilerini piyasaya süren Audi dünyanın en kaliteli otomobilleri arasında yerini aldı.2000 yılı itibariyle 24 saatlik Le Mans yarışını 4 kez ard arda kazanan Audi 2003'de VW grubunun başka bir modeli ile ancak tamamen Audi kadrosu ile Bentley modeli altında da bu başarıya imza attı

      
Rolex logosu firmanın kurucusu Hans VVilsdorf tarafından bulunmuş. İsmin üzerindeki taç, saat ustalığının işareti, beş parmak şeklindeki çıkıntılar ise saat ustasının hünerli ellerini temsil etmekte. 


Alfa Romeo logo tasarımı, İtalya’nın Milano şehri ile ülkenin soylu ailesi Visconti etrafında dönüyor. Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgeliyor. Taç giymiş engerek yılanı ise soylu Viscoti Ailesi’nin armasından alındı.

Alfa Romeo markası iki Milano sembolünden oluşuyordu: Mavi fonda Milano Beyliğinin simgesi yılan (Teknik Ofiste çalışan bir genç tarafından, Filarete Kulesinden Castello Meydanından geçen tramvayı koca bir yılan gibi seyrederken aklına gelen fikirden yola çıkılarak tasarlanmıştır.) ve beyaz fonda kırmız haç, metalik bir daire içine alınıp üzerine ALFA (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili- Lombarda Anonim Otomobil Fabrikası) ve MİLANO yazıları Savoya Ailesinin simgesi olan düğümlerle ayrılmış olarak yazılmıştır.
"ALFA: tüm bir program için söylenen bir kelime veya daha iyi söylemek gerekirse, bir programın daha net bir şekilde açıklaması anlamına gelmektedir. Alfabenin birinci harfini belirlerken, aynı zamanda bir başlangıç noktasını simgelemektedir, bu başlayan, gelişen yeni bir hayattır..."
1920 yılında Alfa Romeo markasıyla ilk otomobil Torpedo 20-30 HP doğdu.
Anonima Lombarda Fabbrica Automobili" A.L.F.A. (Lombarda Anonim Otomobil Fabrikası) isimli şirket, 1910 yılında Alessandro Darracq tarafından Milano'da Portello'nun 1907'de inşaası tamamlanan şanssız Endüstriyel tesislerinde kuruldu. Şövalye Ugo Stella tarafından yönetilen Alfa, iyi donanımları ve sürülebilirlikleriyle pazarda hemen pay kapan bir seri modele hayat verdi: ilk mutlak Alfa ismini alan otomobil 24 HP (12.000 Liret tutarında), ve daha dayanıklı motorlarıyla türevleri, 40-60 HP. Alfa için yarış maceraları başladı ama 1915 yılında askeri siparişlerle ilgilenmeye başladığında Nicola Romeo tarafından yönetilen şirketlerin yörüngesi altına girince bu macera yarıda kesildi. Savaş sonunda, 1919 yılında tekrar otomobiller başrollerine ve 1920 yılında Alfa Romeo markasıyla ilk otomobil doğdu: "Torpedo 20-20 HP". Yarışlara kaldıkları yerden devam edildi.
Markanın etrafında defne yapraklarından metal taç efsanevi bir zaferi hatırlatmaktadır: 1. Dünya Otomobil Şampiyonasındaki P2’i (1924). Dairenin çapı 65 mm'den 75 mm'ye büyütülür. 1930 yılında tekrar 60 mm'ye küçültülür ve 1945 yılına kadar değişmeden kalır.
Pat Braden, Alfa Romeo Amerika Ortakları genel sekreteri 1961 yılında bir makalede 1750'yi tarif eder:" Alfa Romeo'nun motor seslerine kapıldım. Bir tür tarif edilmez rapsodi gibiydi. Bu araba hakkındaki herşey bu hissi veriyor, bu arabaya her binişimde ve motoru çalıştırdığımda, günlük hayatın sıkıntısı dağılıp gidiyor ve herşey tekrar yeni ve tazeye dönüşüyor." Peter Hull, Alfa Romeo tarihinde 1750 için 1970 yılında yazmıştır: "Muhteşem arabalar güzel kadınlar gibi heyecan vericidirler, ancak genellikle kusursuz olmazlar. Bu anlamda Alfa 1750 bir istisnadır."


Dünyaca ünlü Apple firmasının logosundaki elmanın doğuşuyla ilgili olarak pek çok hikaye ve şehir efsanesi dolaşmakta.
 Bunlardan ilki:
 Yoksul bir aileden gelen Steve Jobs’un çocukluğunda okuldaki öğlen yemeği bir elmadır. Arkadaşlarının yemek çantalarında çeşit çeşit kurabiyeler, turtalar, çörekler varken onun çantasında her zaman elma vardır. California’nın Cupertino kasabasında 1 Nisan 1976′da kurulan ve dünyanın en bilinen firmaları arasına giren bilgisayar markasının hem adı hem de logosu elmadır. Yoksullukla geçen bu çocukluk yılları Steve Jobs’a elma yani ingilizce anlamıyla ‘Apple’ ilham kaynağı olmuştur.
 Apple’ın ünlü elma logosuyla ilgili bir başka hikaye de İngiliz bilimadamı Alan Turing ile ilgili:
 Alan Turing, Almanlar’ın kullandığı ünlü Enigma isimli şifre mekanizmasını çözerek savaşın gidişatını ciddi bir şekilde etkiliyor. Savaş sonrası ise Alan Turing’in başına korkunç şeyler geliyor. Dahi matematikçi Alan Turing bir eşcinsel ve bir gün üniversitedeki odasında bir erkek öğrenciyle yakalanıyor. O tarihlerde İngiltere’de eşcinsellik büyük bir suç ve yasalar Turing’e iki yol öneriyor. Birincisi uzun bir hapis cezası, ikincisi ise bir ilaç tedavisiyle hadımlaştırılmak. Her iki alternatif de Turing’e kabul edilemez geliyor ve bir elmanın içine bir gergedanı dahi hemen öldürecek miktarda bir zehir enjekte ediyor. Bu elmadan bir ısırık alarak yaşamına son veriyor. Alan Turing’in cesedi bulunduğunda yanında üzerinden bir ısırık alınmış elma da bulunuyor. Macintosh firmasının kurucularının da, kendileri bu konuda bir açıklama yapmamış olmarına rağmen, bu ucundan bir ısırık alınmış elmayı, bilgisayarların babası sayılan Alan Turing’e saygılarından oluşturdukları düşünülmektedir.
 Apple logusuyla ilgili başka bir şehir efsanesi de, Steve Jobs’un sevgilisinin bozuk bir elma yiyerek ölmesi sonucu onu sonsuza dek yaşatma isteğiyle bu logoyu oluşturduğu..


Mucidi, Dr.Pemberton’un ortağı ve aynı zamanda muhsebecisi olan Frank Robinson’dur. İki C harfinin mükemmel bir estetik meydana getireceğini düşündü ve kendi el yazısıyla Coca Cola’nın bugüne uzanan logosunu oluşturdu. Logonun anlamını “Nefis ve Taze” olarak nitelendiriyor.Coca Cola içeceği 1886 yılında eczacı John Stith Pemberton’ın buluşu. Bu adam mide hastasıymış ve tek istediği de bu hastalıktan kurtulmakmış. Bunun için de kendi özel karışımlarını deneyen Pemberton, bir gün karbonat ve suyu karıştırarak değişik ama tadı güzel bir karışım elde etmiş. Bu karışımı dostlarına ikram etmiş. Bir anda çok sevilen bu şurubu , eczanesinin bahçesinde 5 cent’e satmaya başlamış. O dönemlerde günde sadece 5 bardak satabiliyormuş. Aslında ilk başlarda bir ilaç olan bu karışım Pemberton’a da iyi gelmemeye başlamış. Tadı çok güzel olduğu için, içerisindeki karışımları değiştirmiş ve muhasebecisi Frank Robinson ile kafakafaya vererek Coca Cola markasının ismini koymuş. Ard arda gelen 2 C’nin çok sempatik olacağına karar vermişler ve kendi el yazısıyla yazdığı Coca Cola’nın bugüne kadar değişmeyen logosunu yaratmışlardır

Dünyaca ünlü elbise markası olan Fendi ismi İzmir’li bir levanten aileden geliyor. Ataları İzmir’de Efendizade ailesine mensup olan bu şahıs, Efendi kelimesinin başındaki E harfini atarak ürünlerine Fendi adını vermiş.

Google ismi, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanılması suretiyle oluşmuştur. Edward Kasner isimli Amerikalı matematikçinin yeğeni olan Milton Sorotta tarafından bulunan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı ifade eden matematiksel bir terim. Son şekli itibariyle Google olan bu terim, Google Inc. nin tüm dünya çapındaki mevcut her bilgiyi organize etme amacını temsil etmektedir.Google logosu da bu ismin ışığında şekil kazanmıştır.Stanford Üniversitesi’nde okuyan 2 zeki yakın arkadaş Sergen Brin ve Larry Page okuldan mezun olduktan sonra birlikte bir iş kurmaya karar verdiler. O sıralarda internetteki arama motorlarının yetersizliğini farkeden 2 kafadar bu işe soyunmaya karar vermiş . Ama paraları yokmuş . Hayallerini gerçekleştirmek için kendilerine bir sponsor bulmaya karar vermişler ve yine kendileri gibi Stanford Üniversitesi mezunu Andy Becholmsheim’e giderek projelerini anlatmayı düşünmüşler. Defalarca Andy Becholmsheim’a ulaşmaya çalışmışlar ama bir türlü ulaşamamışlar. Yine birgün tamamen tesadüf eseri Andy Becholmsheim’ı sorarlarken arkalarından “Evet benim “ diyen bir ses duymuşlar. Gözlerine inanamayan 2 kafadar bir solukta tüm projelerini ona anlatmışlar. Anlattıklarına inanan ve inanmakla da doğru yapan Andy Becholmsheim onlara hemen 100.000$lık bir çek imzalamış. Matematikçi olan gençler arama motorunun ismini yine bir matemetikçinin buluşu olan Googol koymaya karar vermişler . Ama daha sonra telafuz zorluğu nedeniyle kararı Google’dan yana vermişler. İşte günümüzdeki 1 numaralı arama motoru Google da bu şekilde kurulmuş olmuş.

Meşhur bir tenisçi ve aynı zamanda modacı olan Fransız Rene Lacoste 1926 yılındaki şampiyonayı kazandığında kendi tasarımı olan beyaz bir gömlek giymişti. Nemi tutmayı sağlayan hafif kumaştan oluşan bir gömlekti. 1927′deki Davis Kupasında, timsah derisi bir bavul üzerine oynadığı bir bahis üzerine Amerikan basını kendisine ‘timsah’ lakabını takmıştı. Arkadaşı Robert Geore, kortlarda giydiği kıyafete bir timsah resmi çizdi ve timsah logosuda böyle oluşmuş oldu.


Zamanında bir marangoz olan Ole Kirk Christiansen, yaşamını bölgedeki çiftçilere evler ve mobilyalar inşa ederek kazanmaktaydı. Önce atölyesi çocuklarının çıkardığı bir yangında yandı. Bu olaydan sonra Ole Kirk öncekinden daha büyük bir atölye inşa etti, ancak bu kez de ekonomik kriz vurdu. Üretim maliyetlerini minimize etmek için, ürünlerinin minyatür versiyonlarını üretmeye başladı. Bu minyatürler ona oyuncak üretmek için ilham oldu ve böylece 1932 yılında oyuncaklarını üretmeye başladı.


Levi Strauss, Ağabeyinin New York’taki tekstil işinin bir şubesini açmak amacıyla New York’tan San Fransisco’ya az sayıda bir tekstil ürünüyle yola çıkar. Gelişinden kısa bir süre sonra bir maden arayıcısı Strauss’un ne sattığını öğrenmek ister.Strauss ona çadır ve araba örtüsü için branda bezi olduğunu söyleyince “Pantolon getirmeliydin!” diyerek yeterince dayanıklı pantolon bulamadığından bahseder. Bunun üzerine,Levi Strauss 1873′te dikişli cep modelini kullanmaya başlar.


Markanın, daire içine yazılmış ismi, güneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor. Logo, dürüstlüğü ve samimiyeti sembolize ediyor.


21 Ocak 1863′te girişimce Adam Opel tarafından kuruldu. Opel, önceleri sadece dikiş makineleri ve bisiklet üretiyordu. 1899 yılında otomobil üretmeye başladı. Logodaki tekerlek güveni, şimşek ise hızı simgeliyor.


Peugeot firmasının asıl işi testere ve testere levhaları. Aslan gibi “güçlü” sloganıyla satılan bu ürünlerdeki aslan logosunu Fransızlar, daha sonra ürettikleri arabalarda da kullanmaya başladı.


Kübist baklava şekli. Renault baklava şeklinin bulunuşu 1930′lu yıllara dayanıyor. Logo klasik ve durgun şekli ile geleceği simgelyor. 1992 yılında küçük değişiklerle, şu an bütün Renault’larda kullanılan yeni bir tasarım yapıldı.

Marcus Samuel, Londra’da doğa hayranlarına deniz kabukları satmak amacıyla küçük bir dükkân açtı. 1833′teki bu gelişmeden sonra, baba, dükkânında kendi işini yaparken Marcus’un oğlu, aydınlatma ve yemek pişirmek için Uzakdoğu’ya gaz ihraç etme fikrini geliştirdi. 1892′de ilk tankerini tutarak 4 bin ton Rus gazyağını Singapur ve Bangkok’a ulaştırdı.

Skoda’nın daire içindeki kanatlı ok, hayal eymeyi, itina göstermeyi, hız ve ilerlemeyi sembolize ediyor. Firma, kullandığı logoyla, bütün arabaların bu vasıflara sahip olduğunu göstermek istiyor.

Suzuki Logosu,300 güzel sanatlar akademi öğrencisini katıldığı bir tasarım yarışmasıyla ortaya çıktı. Firma yetkilileri, “Uzlaştırıcı” buldukları büyük “S” harfini, yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem, 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor

Vitali ve Alber adlı iki kardeşin isimlerinin baş harflerini ve Hakko soyadının ‘kko’ kısmını birleştirerek oluşturduğu bir marka


İsveç’in savaş tanrıçası Volvo arabalarını, İsveç’in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor. Logonun tasarımcısı, demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih’i simgelediği figürde, aynı zamanda markanın sağlamlığına işaret ediyor.Latince ‘sürüyorum’ kelimesinden geliyor anlamiMarlboro firmasının kuruluşu oldukça ilginç. Evvel zaman içinde Marlboro adında bir tütün fabrikası varmış. İflasın eşiğinde olan bu fabrikaya birgün bir adam gelmiş ve satışları 3 ay içersinde 3 katına çıkartabileceğini , eğer çıkartırsa şirkete ortak olacağını , söylediğini yapamazsa da hayatı boyunca fabrikada bedava tütün sarabileceğini söylemiş. Çaresizlik içerisinde, kaybedecek hiçbirşeyi olmayan fabrika sahipleri de bu adamın dediğini kabul etmişler. Adamın bunlardan istediği şey boş Marlboro paketleriymiş. Fabrika’da da bu boş paketlerden istemediği kadar çok varmış. Sonra bu adam gitmiş bütün paketleri tek tek ayağıyla ezmiş ve 3 ay boyunca Amerika’nın farklı bölgelerine bu boş paketleri uçaktan attırtmış. Amerikan halkı sabah uyandıklarında boş Marlboro paketlerini görünce bukadar çok Marlboro içiliyorsa vardır bunda birşey diyerek Marlboroları satın almaya başlamışlar. Şirketin satışları o ay 5 kat artmış. E adam da şirkete ortak olmuş tabiki. Bu adam Philip Morris’den başkası değilmiş


Nestle markası 1866 yılında kuruldu. İsmini de kurucusu Henri Nestle’den aldı. Bir eczacı olan Henri Nestle 1860′lı yıllarda emzirilemeyen bebekler için bir çocuk maması geliştirdi. Bu bebek maması , piyasadaki hiçbir mamaya benzemiyordu. Bu mama, emzirilemeyen ve piyasadaki diğer mamaları yemeyen bir çocuğun hayatını da kurtarınca mamanın ünü kısa sürede arttı. 1866′da “Farine Lactée Henri Nestlé” Avrupa’nın birçok yerinde satılmaya başladı. 1905 yılında Nestle bir İsviçreli süt şirketiyle anlaştı. Tüm dünya’da fabrikalar kurmaya başladılar. Bir bebek maması ile başlayan serüven Nestle’yi bugünlere kadar taşımayı başardı


Kökleri 1939 yılına kadar uzanan ve Byung-Chull tarafından kurulan Samsung-Sanyo Electric Company o yıllarda sebze-meyve ihracatı ile uğraşan kendi halinde bir şirkettir. 1970′li yıllarda tekstil ve inşaat sektörüne de giren Samsung firması o dönemlerde renkli televizyonlar da üretmeye başlar. O yıllarda yine uçak yapımcılığıyla uğraşan şirket ayrıca dünya’nın en küçük video kaydedicilerini de üretmeye başlar. Koreli şirket bugün, Sony gibi dev teknoloji markalarıyla yarışıyor. “Samsung “Kore dilinde 3 yıldız anlamına geliyor


Bu şirket kuruluşunu tek bir kişiye borçludur: William Knox D’Arcy. William Knox D’Arcy ilk kez Basra Körfezi’ndeki petrol rezervlerini farketmiş ve buraya yatırım yaparak Bp’nin kuruluşunu sağlamıştır. Günümüzde BP, dünya’da 70′in üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir. İngiltere’nin ve dünya’nın en büyük petrol gruplarından biridir.


Amerikalı girişimci ve dünya’nın en zenginlerinden biri olan Bill Gates 2 kişilik şirketini dünya’nın önde gelen şirketlerinden biri yapmayı başardı. Bill Gates’in bilişime olan ilgisi daha 12 yaşındayken başladı. Paul Allen ile okul arkadaşlığı ile başlayan dostluğu daha sonra iş ortaklığına dönüştü. 1972′de ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılımlar üretiyordu. Bu sayede 20.000 dolar kazanmış oldular. Gates ve Allen bilgisayar kullanıcıları için geliştirecekleri programı geliştirmek için kendilerine sponsor buldular ve Gates bunun üzerine okulunu bırakarak Allen ile birlikte New Mexico’da Microsoft adlı şirketi kurdu. Bill Gates şuanda saniyede 250$ kazanıyor


2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olan Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, başlarda sadece Harvard öğrencileri’nin aralarında iletişim sağlamaları için kurulan interaktif bir siteymiş. Büyük bir ilgiyle karşılanan Facebook’u daha 1.senesi dolmadan Amerika’daki tüm okullar kullanmaya başlamış. 2006 yılında facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açılmış. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibariyle katılım gösterebilmekteymişler. Şimdi de sonuç ortada şuan itibari ile Facebook’a üye olan kullanıcılar 400 milyonun üzerinde. Facebook’un ismini nerden aldığı da oldukça enteresan. Facebook ismini “paper facebooks”‘dan alıyormuş . Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu, onları tanıtan bir formun adıymış.

Alman Endüstri devi AEG (Allgemeine Elektrcitäts-Gesellschaft)’de 1907 yılında göreve başlayan Art Direktör Peter Behrens ilk iş olarak logoya el attı. Basit ama güçlü bir ifade vermek için logoyu üç büyük harf ve bir dikdörtgenden oluşturdu. Diktörtgende değişiklikler yaşayan logo hala harfleriyle bugün kullanılmakta.


Yeni arabalara eski tasarım. Firmanın kurucu ve sahibi Walter Chrysler’in isteği üzerine, 1998 yılından sonra üretilen Chrysler modellerine 20’li yıllardaki eski amblem takılmaya başlandı. Amblemdeki daireler lastiği, şimşekler ise hızı simgeliyor.Açılı sembol. Fransızların çift açılı çavuş amblemi, daha önce başka bir Citroen ürünü olan dili çarklarda kullanılıyordu. 1919 yılında arba yapımına başlayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygun buldular.

Özüne dönüş. Fabrica Italiana Automobili orino. Gerçek ismi uzun olduğu için firma sahibi kısaltmayla firmanın marka amblemini oluşturdu. Basit amblem 60 yıl aradan sonra 1990 yılında defne ağacı çevreli daire içine yerleştirildi. Amblem firmanın uzun geçmişini ve spor alanındaki başarılarını simgeliyor.Modern ve süslü. Mavi plaka üzerine süslü püslü harflerle yazılı Ford, nostaljik bir geçmişi anımsatıyor. 1903 yılından bu yana kullanılan Ford ambleminde, geçici bir süre için Köln Katedrali’nin silüeti yer almış.


Hızlı kedi. Araba ve kedi. Güç ve zariflik. Jaguar, arbalarındaki zıplayan kedi figürünü, meydana gelebilecek kazalarda, yayaların yaralanma riskini azaltmak içn değiştirdi. Firma, ürettiği yeni modellerine jaguar yerine, jaguar resimli bir plaket monte ediyor.Mızraklı amblem. Direksiyon ile bir bayrak İtalyan arabası Lancia’nın bütün zarifliğini ortaya çıkarıyor. Mızrak şeklindeki amblemin, firmanın kurucusu, yarışçı Vinceno Lancia’nın soyadı ile ilişkili. İtalyanca Lancia’nın Türkçe karşılığı mızrak anlamına geliyor.

MASERATI
Maserati kardeşlerin doğduğu Bologna’da bulunan fıskiyeli havuz logoya ilham vermiş. Rönesans döneminden kalma havuz, denizlerin tanrısı Neptün’e ithaf edilmiş. Neptün’ün sembolü üçlü çatal da logo olarak seçilmiş.

Mahkeme kararıyla yeni amblem. Renault’a büyük benzerliği nedeniyle, açılan davayı kaybeden Japon araba üreticisi Mazda, yeni bir amblem oluşturmak zorunda kaldı. Mazda, kanatlarını açmış bir kartal figürünü amblem olarak kullanıyor.

MONT BLANC
Üç Alman 1906’da bir araya gelerek kalem üretme kararı aldı. O tarihten bu yana en pahalı kalemlerin tepesinde üstü karla kaplı, Avrupa’nın en yüksek dağı Mont Blanc’ın resmi var. Yukarıdan bakınca beyaz bir yıldızı andıran dağın karlı tepesi, aynı zamanda kalitenin zirvesi olduğunu da gösteriyor.

PORSCHE
Suebyalı’nın gururu. Porsche amblemi, 1952 yılından bu yana Suebya milliyetçiliğini öne çıkartan simgelere yer veriyor. Amblemdeki siyah at, Almanya’nın Stuttgartşehrinin armasından. Geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünün flamasından alıntı.

SAAB
Svenska Aeroplan Aktiebolaget (İsveç Uçak Anonim Şirketi) 1937’de kuruldu. Şirket kuruluşunun ilk yıllarında askeri uçak üretiyordu. II.Dünya Savaşı’nın ardından şirket yönetimi otomobil üretmeye karar verdi. Logo olarak da şirketin adının ilk harflerini seçti.

SEAT
İspanyol’un S’si ilham verdi. 90’lı yılların başında VW ile birleşmesiyle Ispanyol araba yapımcısı, VW amblemin üstüne prestij, ilericilik ve dinamikliği simgeleyen büyük S harfini yerleştirdi.

SMART
Mercedes-Benz 1998 yılında İsviçreli teknoloji devi SMH’yla otomobil sektöründe yeni bir çığır açtı. Swatch saatleriyle ünlü SMH’yla birlikte üretilen otomobile Smart adı verildi: Swatch, Mercedes ve Art (Sanat).

SUBARU
Japon yıldızı. Subaru’nun amblemi, 6 Japon araba üreticisinin birleşmesi ile ortaya çıktı. Oval içindeki 6 yıldız, bir araya gelen firmaları sembolize ediyor.

SUZUKI
Logosu için yarışma düzenlendi. Suzuki amblemi,300 güzel sanatlar akademi öğrencisini katıldığı bir tasarım yarışmasıyla ortaya çıktı. Firma yetkilileri, "Uzlaştırıcı" buldukları büyük "S" harfini,yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem, 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor.

TOYOTA
Müşterilere sevgiler. Japon firmanınn kurucusu Kirchiro Toyoda, 1937 yılında üçlü elips kombinasyonu ile güçlü markasının amblemini oluşturdu. Elipsler, araba ile müşteri rasındaki sıcaklığı, ekip ruhunu ve modernizasyonu temsil ediyor.

VOLKSWAGEN
Kim icat etti? VW amblemi Porsche mühendisi Franz Xaver tarafından bulundu. Ekim 1948 yılından bu yana markanın iki harfi Almanya’nın Wolfsburg şehrini şereflendiriyor.

NOKIA: Kıyısında kurulduğu nehrin adı.
OMO: Old Mother Owl (Yaşlı Baykuş Anne) kısaltması.
POKEMON: Pocket Monster (Cep Canavarı) kısaltması.
REEBOK: Güney Afrika’da bir antilop cinsinden.
DURACEL: Duration (devamlılık) ve Cell (pil) kelimelerinin birleşmesinden
NIVEA: Latince kar anlamına gelen ‘nivis’ kelimesinden.
DANONE: Yaratıcısının oğlunun ismi olan Daniel’in Katalanca’daki kısaltması Danon’dan.
DUREX: Durability (dayanıklılık), Rrliability (güvenilirlik), Excellence (mükemmellik) kelimelerinin birleşmesinden
YUMATU: Bir televizyon markasi. Ilk planda herkesin aklina Sony ya
da Yamaha gibi bir Japon markasi çagrisimi yapmasina ragmen bir Türk
markasi. Açilimi Yusuf, Mahmut ve Tuncer kardesler .
ABBATE: Türkiye'de kalitesi ile taninan ve üst sinifa hitap eden bir
gömlek ve kravat markasi. Italyanca bir kelime. Italyanca'da zirvedeki adam ve basarili isadami anlamina geliyor.
AKBANK: Adana-Kayseri Bankasi. Sakip Sabanci'nin geçmisi Babasi Haci
Sabanci'nin memleketi Kayseri'ye uzaniyor. Aslen Kayserili olmakla
birlikte is dünyasindaki devlesmeleri Adana'da gerçeklesti. Sabanci
ailesi 1959 yilinda Adana ve Kayseri'nin bas harflerin i birlestirerek Akbank'i kurdular.
K. V. K: 1993 yilinda kurulan K. V. K. Mobil Telefon Sistemleri Ticaret
AS, Türkiye'nin en büyük cep telefonu distribütörü. Kurucuları olan
Mehmet Emin Karamehme t, Murat Vargi ve Osman Kavala'nin soyadlarinin bas harfi biraraya getirilerek olusturulmus bir isim.
SONY: ismi uzun bir çalismanin ardindan konulmustur. Ürün global
ölçekte tasarlandigi için bütün dünya dillerinde çok rahat söylenen bir
kelime aranmis ve Japonca'da günes anlamina gelen Sony kelimesin de karar kilinmistir.
BEYMEN: Boyner Grubu'na ait olan bu markanin isminin geçmisi de
ilginç:Erkek giyimi üzerine bir üretim ve magazacilik yapma karari
verildiginde konu ile ilgili toplantiya katilanlarin hepsi erkek yani 'bey' imis.
Hem de marka o dönemde sadece erkekleri düsünerek konumlandiriliyor. Bir de global bir hüviyet kazandirm ak için Ingilizce adam anlamina gelen
'men' kelimesi ile birlestir ilerek Beymen markasi ortaya çikiyor.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili -  Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   Koç Grubu bünyesindeki Demirdöküm’ün yüzde 78’ini 211.1 milyon Euro’ya satın alan Alman markası Vaillant, Almanya’daki termosifon üretimini kaydıracağı, kendi markasıyla ilk kez klima ve panel radyatör üreteceği Türkiye’yi üretim üssü yapacak.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Konya'da faaliyet gösteren ofis mobilya markası Bürotime, üretim alanını 10 yılda 10 kat artırdı ve 2008 yılını markalaşma yılı ilan etti. Bürotime markasının bugün 500 çalışanıyla ülke genelinde 70, yurtdışında da 35 noktada bayiliği bulunmaktadır.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Puma markası, yeni parfümü, I'm Going'in Türkiye lansmanında ağızdan ağıza marka pazarlama yöntemine başvuracak. Marka, Bağdat Caddesi ve Marmara Üniversitesi'nde kurulacak 1 kilometrelik parkurda binlerce kişiye aynı anda birdirbir oynatıp rekor kırdıracak. Yüz binlerce doları bulan reklam harcamalarına rağmen istediği verimi alamayan markalar, alternatif marka tanıtım mecralarına yöneliyor. Puma markası, sokak aktivitelerinin yanı sıra facebook'taki gruplar üzerinden de maliyetsiz marka tanıtımı yapacak.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili Zeytinyağında en büyük hedefini markalı ihracat yapmak olarak belirleyen Türkiye, şubat ayında bu ürünü Turquality Programı'na aldı. Ancak bugüne kadar hiçbir zeytinyağı markası, yurtdışında marka tanıtım maliyetlerinin tamamen karşılandığı bu programdan faydalanmak için başvurmadı. Türkiye zeytinyağında Kristal, Tariş, Komili, Ekiz, Kırlangıç, Verde, Marmarabirlik gibi eski ve güçlü markalara sahip.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   1993 yılından beri Pierre Cardin markasının lisansörü olan Aydınlı Grup, Pierre Cardin'e ait Maxim's marka kafe zincirini Türkiye'ye getirmeye hazırlanıyor.Maxim's markası 1893'ten beri faaliyette. Türkiye'deki Maksim gazinoları ismini Maxim's'ten alıyor.

 Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Reklam Kurulu, Vestel Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama AŞ'ye, Whirlpool marka beyaz eşya reklamlarında yer alan iddiaları ispatlayamadığından ötürü 59 bin 192 YTL idari para ve reklam durdurma cezası verdi.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili Mobilya markası  İstikbal'de benzer bir şekilde para ve reklamı durdurma cezası verildi.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili Kurul ayrıca, Colgate Palmolive Temizlik Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ. tarafından yayınlanan  “Palmolive Thermal Spa Firming” duş jeli reklamlarını yanıltıcı ve aldatıcı olması sebebiyle durdurdu.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili Ordu Fen Lisesi'nde matematik öğretmenliği yaparken istifa eden ve Ordu Yağ Sanayi AŞ. Genel Müdürlüğü görevine getirilen, son olarak da FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Yaşar Pamuk'un meydana getirdiği Çotanak fındık yağı markası, 17 milyon dolarlık değeriyle ön plana çıktı.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka TesciliFortune dergisinin hesaplamalarına göre dünyadaki lüks marka tüketim pazarı 2007 de 220 milyar ABD Doları'na ulaşmış. Ancak dönem ucuz işgücü maliyetlerini takip etme dönemi örneğin; Gucci ve Prada markaları Çin'de üretime başlıyor.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Dünya markası olma yolunda atağını sürdüren Ramsey, Çin'de mağaza açmak için görüşmelerini sürdürüyor. Çin'in zengin müşterisine mal satmayı hedefleyen Ramsey, Kanada ve Amerika'da da mağazalar kuracak. Markanın Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, ''Avrupa'da İskandinav ülkeleri ve İngiltere dahil mağazamızın olmadığı ülke yok. İsviçre, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Çekoslovakya, Azerbaycan, Türkmenistan, İran ve İsrail'de varız. Rusya'da 18 tane mağazamız var. İtalya'da ve İngiltere'de dünyanın en iyi markalarına mal yapıyoruz. Almanya'da şu anda 10 tane marka kornerimiz var. Mağaza kurmaktansa, 15-20 mağazası olan bir grubu satın almayı almayı düşünüyoruz.''

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili Dondurma devi MADO markası, kahve piyasasına da girdi. İtalyan kahve markası Filicori Zecchini ile ortaklık anlaşması yapan şirket, Filicori'nin ilk şubesini Ankara Ceppa alışveriş merkezinde hizmete açtı.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili - Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili - Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Amerikan dondurma markası Ben&Jerry’s, Algida markası işbirliğiyle Türkiye pazarına girdi. ABD'de film ve kitaplara konu olan, Hollywood repliklerine giren dondurma markası Ben&Jerry's, İstanbul Kanyon Alışveriş Merkezi'nde açtığı ilk mağazasıyla Haagen Dazs markasından sonra Türkiye'ye gelen 2. butik dondurma markası oldu.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Türkiye'ye gelen Hintli otomobil markası Tata bugün 22 milyar dolarlık bir ciroya sahip Hindistan’ın en büyük marka gruplarından biri. Geçtiğimiz yıl İspanyol otobüs markası Hispano’nun yüzde 21’lik hissesini alan Tata markası, bugün İtalyan otomotiv markası Fiat’la aynen Koç Grubu'nun Türkiye’de yaptığı gibi Hindistan’da ortak fabrika kurdu. Hintli marka, Ford’un satışa çıkardığı ünlü Land Rover ve Jaguar markalarını da satın almak istiyor.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Pazarlamanın 4P’si ürün, fiyat, personel, promosyonun (product, price, personnel, promotion) fikir babası, marka pazarlamanın en önemli gurularından Philip Kotler; Türkiye’nin, ikinci dünya savaşı sonrası kaliteli üretimle markalaşan Japonya’yı örnek alarak yakın zamanda küresel markalar çıkarabileceğini söyledi.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Antalyalı girişimci, ilk kez 24 yaşında yediği midye dolmayı marka yaptı ve Türkiye’nin dört bir yanına pazarlamaya başladı. Akmido adıyla Ermeni mezesi midyeyi markalaştıran 45 yaşındaki Mustafa Ülgen, Migros, Kipa, Real gibi marketlerle anlaştı, önümüzdeki günlerde vakumlu midye, market raflarında tüketiciye sunulacak.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Üç yıl önce ucuz ama trendy saat markası tasarlamak için İtalya’dan yola çıktılar. Oyuncak saat anlamına gelen Toywatch markasını oluşturdular..Amerika’da bir restoranda karşılaştıkları Oprah Winfrey sayesinde tanındılar. Şimdi Madonna, Leonardo Di Caprio, Michael Jordan, Robbie Williams, Silvester Stallone ve Naomi Campbell gibi ünlüler toywatch saat markasını kullanıyor. Markanın tasarımcısı Mara televizyon izlerken, yemek yerken ve hatta uyurken bile ''Mevcut trendleri markaya nasıl aktarırız'' diye düşündüğünü söylüyor. Asya pazarında markanın taklitleri yapılmaya başlanmış, ancak marka, koruma tedbirlerini çoktan almış bile.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili - Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili - Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  TÜRKİYE’ de peş peşe devreye giren zincir kafe marka sayısı 16’ ya ulaştı. 1999 yılında Gloria Jeans markası ile başlayan, Starbucks, Barney, Coffee and Chocolate, Johns, Schiller, Gimm, Illy, Cafe Crown ve Kahve Dünyası’yla Türkiye’de yayılan kahve zincir markalarına son olarak, Cafe Nerro, Robert’s, Bean and Cream ve Coffee Republic markası da eklendi.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Chrysler marka ayrımıyla 2009’ da kara geçecek. Dodge markasıyla sadece pickup and ticari araç satışı yapmayı planlayan firma Jeep markasıyla da sadece Jeep ve spor otomobil satışı gerçekleştirecek.


Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Türkiye’de mükemmel yatlar inşa edildiğini belirten RMK Marine Yat Bölüm Direktörü Mike Burnham, 'Bu yatlardaki işçilik çok yüksek kalitede. Türkiye’de çok saygı duyulacak ustalar, yat inşaatında ve dekorasyonunda uluslararası kalitede marka olacak firmalar olduğunu görüyorum' dedi.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  İngiltere veliahtı Prens Charles’tan, Başbakan Recep Tayyip Erdogan’a kadar bir çok ünlü isme el yapımı ayakkabı üretimi yapan Jaguar markasıyla geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gelen Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz’in akrabaları da ilgilendi. Kral Abdullah ve akrabalarının oteldeki Jaguar mağazasından ayakkabı satın aldığını kendi ülkelerinde turistlere yönelik 15 mağaza açıp jaguar marka ayakkabı satmak istediklerini belirttiler.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Dünya kozmetik devi Fransız markası L’Oreal, ’Şampuana servet ödemeyin’ diyerek İpek markasıyla saç bakım ürünleri üreten Canan Kozmetik’i alıp Türkiye’deki orta sınıfa yöneldi. L’OREAL,,60 bin çalışanı, 19 uluslararası markası olan ve 2006’da 15.8 milyar Euro ciro yapan uluslararası bir dev marka. Loreal markası Türkiye’de fiyatı nedeniyle büyük kitlelere hitap edemediğini, lider yerel marka olan İpek’le artık daha yaygın bir kesime ulaşacaklarını belirtti.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Ayşe ve Ece Ege’nin tasarım, moda ve markalaşma çabası çok değerli bir çıkış formülü sunuyor. İki kardeşin Paris’te kurdukları tasarım şirketiyle oluşturdukları Dice Kayek markası dünya modası markalar birinci liginde oynamaya başladı. Paris Saint Germain’deki Dice Kayek mağazasında çok özel abiye kadın giysisi 4 bin Euro’ya satılıyor.Dice Kayek markası Avrupa’da tescilli ama buna rağmen Fransa’da bir şirket, Dice markası için tescil başvurusunda bulunmuş. Kore ve Çin’de Dice Kayek markasını birileri tescil ettirmiş.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Onun için marka trend lideri diyorlar. Barbara Kennington konuşmaya başladığında Giorgio Armani, Michael Kors ve Calvin Klein gibi usta marka moda tasarımcıları susup, not defterlerini çıkarıyorlar. H&M, Kmart ve IKEA markalar onun dergilerine düzenli olarak abone oluyor. Marka Moda fuarlarının en fazla talep edilen konuşmacılarından biri. Moda tasarımı okudu, bir süre kendi markası için çalıştı. 1998’de Marc ve Julian Worth kardeşler ile birlikte Worth Global Style Network markasını WGSN kurdu.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili Mobilya sektörünün önde gelen firmalarından olan Seray Mobilya, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından meşhur marka statüsüne alındı. Buna göre Seay markasıyla aynı ismi taşıyan marka başvuruları, farklı sınıflarda tescil edilmek istense bile reddedilecek.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Türk televizyonları İskoçya ligiyle İngiliz ikinci ligini bile canlı yayımlarken dünyanın 6. büyük ligi Turkcell Süper Ligi ve dünyanın 3. büyük derbisi denilen GS-FB maçının alıcısı yok. Markalaşmanın önemi burda da öne çıkyor. Marka olmuş liglerin maçlarına talep var.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   Dünyaca ünlü İtalyan giyim markası Diesel'in, Diesel markası ile giremediği illere ve alışveriş merkezlerine yeni oluşturduğu "JeansLab" mağaza konsepti ile girecek. Birçok yabancı jean markasının bir çatı altında satılacağı "JeansLab"lerde üst giyim markaları da yer alacak.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   İstanbul Osmanbey’de kurulan tekstil markası Avva, ABD’de 600 satış noktasına girmeyi başardı. Önce Miami sonra New York’a giren Avva markası, dünyaca ünlü sinema oyuncusu Jim Carrey’le de çalışarak ABD pazarında ünlü markalar arasına girdi.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  IDC’nin yayınladığı 2007 yılı 3. çeyrek kişisel bilgisayar markası (PC) pazarı sonuçlarına göre HP markası, dünya genelinde en yakın rakibinden 3 milyon adet fazla ürün sevkederek ilk sıraya yerleşti.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Yapı Kredi Bankası, World'u tek bir kart ve marka altında yapılandırdı. Markanın yeni stratejisi; Yapı Kredi'nin tüm ödeme çözümlerinin, banka kartları ile kredi kartlarının World çatısı altında toplamak, kullanıcıların, yararlanmak istedikleri özelliklerin tümünü tek bir kart üzerinde toplayabildiklerini, banka kartlarının da World avantajlarından yararlanıp puan kazandırmak.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  İş hayatındaki erkeklerin favori italyan ayakkabı markası Dino Bigioni, artık İkitelli'deki 2500 metrekarelik ayakkabı alışveriş merkezi Antrepo & Cabani'de satılıyor. italyan Dino Bigioni markasını dünyanın hiçbir yerinde bu kadar ekonomik bir fiyata bulmak mümkün değil.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Superbrands Türkiye’de ilk kez gerçekleşen Cool Brands, bu yıl V2K Designers’ı "en cool moda markası" seçti.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  ingiltere’deki en iyi marka ödülüne layık görüldü. 2004 ve 2005’te Business Week dergisi onu Avrupa’nın en hızlı büyüyen 20. markası seçti. Kurucusu Gerry Ford, 2005 PLC ödüllerinde yılın girişimcisi ödülünü kazandı. Caffe Nero markası İngiltere’nin dört bir yanında yaklaşık 350 dükkanı var. Marka İngiltere dışındaki ilk şubesini ise İstanbul’da İstinye Park’ta açtı.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili - Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  -  Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  - Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   Yenibosna'da büyük ilgi gören Türkiye'nin ilk outlet çadırında, Birleşmiş Markalar Derneği'nden Derimod, Beymen, Damat Tween, Koton, Ramsey ve Network gibi markalar yer alıyor. ''Dünya markası olacağım diyen ve devlet desteği alan markaların çadırda ne işi var. Çadırda satış markalara zarar verir" diyen BMD, çadırda yer alan üye markalarını bu kararından vazgeçirmek için harekete geçti.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili - Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   Geçen hafta LC Waikiki markasını ''Leyla Zana satın aldı. Ürünlerin parası PKK'ya gidiyor'' şeklinde yayılan e-mailler ile iftiraya uğrayan marka, iddianın asılsız olduğunu anlatmak için milyonlarca kişinin kullandığı MSN Messenger ile karşı atağa geçti.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka TesciliFacebook'ta, Türkiye'den ilk marka uygulaması Fortis'ten geldi. Fortis markası Türkiye Kupası Tahmin Oyunu ile futbolun eğlencesini Facebook'a taşıyor. Markanın uygulamasına http://www.facebook.com/ adresinden erişilebiliyor.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili - Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   Fransız Markası Pierre Cardin, dünya üzerinde 900 lisansörle yaşattığı markasını satmak istiyor. İngiliz ve Alman grupların markayı satın almak için yaptığı 450 milyon avroluk teklifi geri çeviren İtalyan asıllı Fransız modacı Pierre Cardin, kısa bir süre önce markaya talip olan ABD'li PROCTER & Gamble P&G'ye 1 milyar avro istediğini söyledi.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  - Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Perakende satış sektörünün önemli markalarından biri olan Mudo ile dünyanın en tanınmış spor markalarından biri olan Puma ile mahkemelik oldu. Puma, Mudo mağazalarında sahte Puma marka ayakkabılarının satıldığı gerekçesiyle Mudo hakkında dava açtı.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   En çok taklit edilen markalar arasında ise Adidas, Puma, Nike, Panasonic, Microsoft, Versace, Gucci, Dolce Gabbana, Diesel, Louis Vuitton, Ralph Lauren, DKNY, Prada, Lacoste gibi markalar yer alıyor. ABD Ticaret Temsilciliği’nin USTR yayımladığı yıllık Fikri Mülkiyet Hakları Raporu’na göre Türkiye marka taklitçiliği de denen marka sahteciliğinde ilk sırada yer alıyor.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   Dünya kahve pazarında "3'ü 1 arada" ürünleriyle tanınan MacCoffee markası, Türkiye'de atağa geçiyor. Son 5 yılda yaklaşık 15 kat büyüyerek 110 milyon dolarlık hacme ulaşan Türk poşet kahve pazarı, yabancı markaların da ilgi odağı oldu. Nescafe, Cafe Crown ve Jacobs'un ardından son olarak gelen MacCoffee markası ile Türk hazır kahve pazarı da hareketlendi.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Fransız hazırgiyim, ev tekstili ve kozmetik markası Pierre Cardin'in Türkiye ve çevre ülkelerdeki ana lisansörü olan Aydınlı Grup, markanın halı, mobilya ve ev tekstili lisansörlüğünü de aldı.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Türkiye'de Doğuş Otomotiv tarafından pazara sunulan İngiliz lüks otomobil markası Bentley satışlarının, bu yıl 3. çeyrek sonunda geçen yıla göre yüzde 19,3 oranında arttığı bildirildi.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Ağız sağlığı ve diş bakım markası Pierre Fabre Oral Care Laboratories, Türkiye pazarına giriyor. Fransa ve çeşitli Avrupa ülkelerinde lider marka konumunda. Çalkalama suyu diğer floridli ürünlere göre 5 kat daha hızlı ve 12 kez daha iyi etki eden ve yeni bir buluş olan 'fluorinol' içermekte.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   Dünyaca ünlü lüks markaların yer aldığı Moet Hennessy Louis Vuitton LVMH grubunun en kârlı markası olarak bilinen Sephora, Türkiye'deki kozmetik pazarı hedeflerine yönelik İstinye Park'ta bir basın toplantısı düzenledi. Sephora markasının Paris'in ünlü caddelerinden Champs Elysee'deki mağazası, Eyfel Kulesi'nden daha fazla ziyaretçi çektiği bilinmektedir.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   Dünyanın en büyük jean markalarından biri olan Levi Strauss 'un Levi's Türkiye merkezinin yönetim katında yolsuzluk iddiaları nedeniyle deprem yaşanıyor. Levi's markası Türkiye Genel Müdürü olan Sibel Üney ve Nazan Kırklar’ın Levi's markasının Türkiye’deki amiral gemisi olarak adlandırılan Beyoğlu mağazasının yapım aşamasında gerekli izinler ve tadilat gerekçesi ile şirkete 842 bin YTL’lik sahte fatura kestikleri iddia ediliyor.


Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili    -   Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   DÜNYANIN en büyük spor giyim markası Nike, Umbro için 285 milyon Sterlin ödemeyi kabul etti.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   ingiltere'nin en önemli perakende markası Marks & Spencer (M&S), İngiltere’den sonraki en büyük pazarı Türkiye’de 2010’da 230 milyon dolar ciro hedefliyor. Türkiye üzerinden yürütülen Rusya ve Ukrayna’da ise hedef 250 milyon dolar ciro. Mark & Spencer markasının bu ülkelerdeki faaliyetlerini yürüten Fiba Holding, böylece 2010’da 480 milyon dolar ciro gerçekleştirecek.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   internetin önemli arama motoru markalarından ABD'li Lycos, Türkiye pazarına tr uzantısıyla girmek isterken, karşısında www.lycos.com.tr adresinin sahibi Antalyalı organik çay üreticisi Ahmet Muhsin Tüzer'i buldu. Türk Patent Enstitüsü'ne TPE yaptığı marka başvurusu reddedilen ABD'li Lycos, web sayfasını almak için harekete geçti ancak Tüzer, "10 milyon dolar verseler satmam" diyor. 

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili   Hepsiburada.com Genel Müdürü Kaan Dönmez, internetin daha da yaygınlaşması, marka güveni, deneyim ve koşulsuz müşteri memnuniyetinin, yakın zamanda online alışverişi, parasal büyüklük bakımından reel alışverişle eşit seviyeye getireceğini belirtti.

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili...........Dünyaca ünlü marka danışmanlık şirketi Interbrand’in en değerli markalar araştırması sonucunda, yenilik ortaya koyan markaların önemi bir kez daha anlaşıldı. Marka değeri ile patent sahipliği arasında doğru orantı olduğu ortaya çıktı. Coca Cola, Microsoft, IBM ve Nokia gibi dünyanın en güçlüleri arasında yer alan markalar, sahip oldukları yüksek patent sayıları ile dikkat çekiyorlar. Araştırmada marka değeri açısından ilk on sırada yer alan

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Coca Cola markasının 918,

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Microsoft’un 7618,

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  IBM’in 52.641,

General Electric’in (GE) 10.307,

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Nokia’nın 10.848,

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili Toyota’nın 13.186,

Intel’in 14.567,

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  McDonald's’ın 14,

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Disney’in 334,

Marka, Marka Patent, Marka Tescil, Marka Tescili  Mercedes-Benz markasının da 7.419 adet Tescilli Markası (patentli) bulunuyor.
 

A
Abbate: Bir gömlek üstün
Abc: Farkı fiyatı
ACE: Ace içeri, mikroplar dışarı
ACE: Lekelere düşman, çamaşıra dost
Acıbadem Sigorta: Sağlıklı sigorta
Adidas: Forever sport
Adidas: Impossible is nothing
Ajans Press: Medyadaki gözünüz
Ajax : Öyle hızlı temizler ki sanki bu dünyadan değil
Akai: Akai, Daha iyi
Akbank: Güveninizin eseri
Akın Çay: Tadıyla farklı çay
Akmina Maden Suyu: Meyveler gaza geldi
Aksigorta: İyi ki ?Aksigorta?lıyım.
Al Baraka Türk: Faizsiz kazanç
Albeni: Bahanesi çok
Alfa Romeo: Güzellik yetmez
Algida Vienetta: Bir dilim asla yetmez
Algida: Sofraya en son o gelir akılda bir tek o kalır
Alo: Beyazötesi.
American Siding: Anlatılmaz kaplanır
Anadolu Finans: Dolu dolu bankacılık
Anadolu Finans: Bir farkınız olsun
Anadolu Hayat: Gelecek de bir gün gelecek
Anadolu Hayat: Hayat uzmanı
Anadolu Sigorta: Evdeki huzur, zenginlik budur
Ancyra: Made in Ankara.
Antalya Yılmaz Koleji: Zirveye uzanan çizgi
Aramis Life Parfüm: Hayat. Mükemmel bir oyun.
Aras Cargo: Önem taşır
Arçelik: Hayata
Arçelik: Arçelik demek yenilik demek
Arçelik: Küçük bir Arçelik'le sevgiye zaman kalır
Arçelik: Yaşam kalitesi için çalışır
Aria: İletişim sanattır
Aria: İsteyin yeter
Ariston: Paylaşılan anlarda
Ariston: Siz isteyin
Arko Krem: En değerli giysiniz cildiniz
Arko: Erkek adama hikaye gerisi
Arko: Her eve lazım
Armoni: Yeni başlangıçlar için
Aroma: Aroma'dan başkasını arama
Arow:Tek benzeri öteki teki.
Artema: Aç kapa, aç kapa
Askaynak Kaynak Elektrotları ve Telleri: Kalitenin kaynağı
Asya Finans: Faizsiz bankacılıkta çağı aşan hizmet
Asya Finans: Farklı beklentilere farklı çözümler
Aşkım Aşkım: Darısı diğer aşıkların başına
Atılım Mobilya: Size düşen keyfini sürmek
Atlas: Her zaman keşfetmek için bak!
Atlas: Kıymetli yün halı
Audi A6: Kendi kurallarını yarat
Audi: Güç kontrol altında
Audi: Teknoloji ile bir adım önde
Auer: Sıcak eşya uzmanı
Avea: Şimdi konuşma zamanı
Avis: 'Arayın, vasıta isteyin' servisi
Avis: Otomobili Kiralayın
Axess: Hayatınızda Axess var
Axess: Kazançlı yaşam kartınız
Ayakkabı Dünyası: Ayakkabı Dünyası'nda dünyanın ayakkabısı var
Aygaz: Hayatın değerini bilir
Aymar: Aklımı seveyim
Aymar: Fiyatı, kalitesi var mı aymar gibisi?
Aytaç: A kalite lezzet
Aytaç: Ne yediğimiz önemlidir
B
Bab: Bilinçli alışveriş burada!
Bacardi : Are you tape 0
Bacardi: Spirit
Bailey?s: Kendinizi duygularınızın akışına bırakın
Bal Küpü: Her pakette aynı lezzet
Balkaymak: Bal gibi biliyorsunuz
Bamos Ofis Mobilyaları: İşte kolaylık
Banacure Saç Bakım ürünleri: Güzel ve akıllı
Banvit: Lezzet güneşi
Baymak: Çok yakın bir Baymak bayii mutlaka vardır
Becel: Kalbinizle dost
Becks's: Hayat çağırıyor. Anahtarı sende.
Beğendik: Alışverişin başkenti
Beko: Bir dünya markası
Belissima: Hayat hep istediğiniz yaşta
Bellona: Güzel yaşamak sanattır
Benetton: United colors of Benetton
BenQ Cep Telefonu: Eğlence nerede BenQ orada!
Bepanthol Sun: Güneşinize sağlık!
Beymen Club: Giyim bir yaşam tarzıdır
Bim: Toptan fiyatına perakende satış
Birlik Sigorta: Birlik'ten kuvvet doğar
Bizim Yağ: Var mı Bizim gibi lezzetlisi?
Blendax: Baş döndüren ışıltılı saçlar
Blend Fashıon Socks: Sıcacık ayaklar YUMUŞACIK hayatlar.
BMC: Bence BMC
BMW: Only flying is better
Bonus Card: Alsak alsak bedavaya ne alsak?
Bosch: Önce güven
Bosch: Profesyoneller için; mavi güç.
Boss Parfüm: Boss in motion
Bp: Ağzı olan konuşuyor
Braun: Fark yaratan tasarım
Braun Silk-epil: Hayata her zaman hazır olun.
Breitling: Instruments for professionals
Bridgestone: Bridgestone, yolunu bilir
Buhan Dergileri: Eğitimde bir markadır
Burger King: Ateş seni çağırıooo
Burger King: Farkı tadında. Alevde ızgara.
Bücürük: Bugünün çocuklarına
C-Ç
Caldion: Önce hisset sonra yaşa!
Calgon: Makineniz uzun yaşar Calgon'la
Calve Çabuk Çorba: Sıcacık bir mola
Calvin Klein Saat: Take your time
Cambaz: Yeme, içme, eğlenme merkezi
Camel : One life, live it!
Can Bebe: Çişimi yapıyom, çişimi yapıyom, popom kuru kalıyor
Canon: You can on
Cappy: Güneşin meyveleriyle tazelen
Capri Sun: Önce hüplet, sonra gümlet
Carlsberg: Part of the game
Carlsberg: Probably the best beer in the world
Casper Computer: Türkiye'nin Prestiji
Castrol: Castrol'le motorlar daima 0 km
Chicco: Çocuğun olduğu her yerde
CHP: Türkiye?nin kurucusu ve güvencesi
Cif: Zor kirleri Cif?le cifleyin
CinCin : Cin gibiler CinCin çiğner.
Citibank: Your citi never sleeps
Citroen: Otomobilim
Citroen: Teknoloji aşka geldi
Clean&Clear: Cildiniz kontrol altında
CNBC-e: Yaşamın renkleri
Cnn Turk: İlk bilen siz olun
Coca Cola: Hayatın tadı
Coca Cola: Her zaman
Coca-Cola Light: Işığını yansıt!
Coco Star: Bir ısırıkla bambaşka bir dünya
Colgate Total: 12 saat tam koruma
Colgate: Dünyanın 1 numaralı diş macunu
Colin's: Hepsinin üstünde
Commodore: İçinizdeki dahiyi uyandırın
Çamlıca: Ayılana gazoz, bayılana limon
Çilek Genç Odası: Burada bizim sözümüz geçecek
Çizgi Ofset: Yalnız düşüncelere baskı yapmıyoruz
Çokomilk: Hiç aklımdan çıkmıyor ki
Çukurova İş Makineleri: Türkiye'nin iş gücü
D
Danette: Sütün en tatlı hali
Dankek: Kek dünyasında tek
Danone Danette: Bana göre süt, onlara göre çikolata!
Danone: Bundan daha doğal ne olabilir ki?
Danone: İyi bak kendine
Dardanel Ton: Ton, ton, ton Dardanel Ton
De Beers: Diamond is forever
Deco: Halıda moda
DemirBank: DemirBank iyi günler diler
Demirdöküm: Dört mevsim dostunuz
Demirdöküm: İnsan için her yerde
Demirdöküm: Kesin Çözüm
Demirdöküm: Kombi Demirdöküm'den sorulur
Deniz Kent: İstanbul'un içinde, sorunların dışında
Denizbank: Bankacılığın yeni rotası
Derby Traş Bıçağı: Kalite kallavi, fiyat cüzzi. Sapına kadar Derby
Devlet İstatistik Enstitüsü: Ülkesine emek verenler sayılıyor
Dışbank: Dışbank reklamlarını gördünüz mü?
Diasa: Ne varsa piyasada, en ucuzu Diasa'da
Diesel: For succesful living
Digiturk Zap: Zap'layın dijitale zıplayın
Digiturk: Digi digi digi Türkler, mutlu mesut aileler
Digiturk: Dünyayı evinize getirir
Dimes: Yalnızca en iyiler bu kutuya girebilir
Dior Pure Poison: İçinizdeki baştan çıkarıcılığı harekete geçirmek için
Dizayn Group: Türkiye altyapısında Dizayn istiyor
Doğuş Çay: Çay budur.
Doğuş Çay: En güzel cay, doğuş çay
Doping: Güneş'ten gençlere büyük
Doritos Alaturca: Dünyada eşi yok
Doritos Alaturca: Kıskananlar çatlasın
Doritos: Hayat senin! Kuralları sen koy!
Dove: Siz de deneyin, farkı hissedin
Dr. Oetker: İşin özü kalitedir
Dunlopillo Yatakları: İngiliz klasiği
Duracell: 10 kata kadar daha uzun ömürlü
Durex: Because feeling is everything
Duru Limon Kolonyosı: Yepyeni bir gelenek
Duru Şampuan: Saçlarınızın güzelliği gözlerinize yansır
Dünya Halı: Yeniliklerin ölçüsü ?Dünya? en iyiyi arayanlara
DYO : Boyada birinci
E
E.C.A: Yıllarca beraber
Efes Light: Serinle ama yetinme!
Efes Pilsen: Bira bu kapağın altındadır
Ege Yıldız: Suya yön veren öncü kuruluş
Egepen Deceununick: Evimin penceresi
Egepen Deceununick: Uluslararası tek pen
Egos: Başınıza gelen en güzel şey
E-Kolay.net: Hayatın bir tık önünde
Electronic Arts: Challange everything
Elidor: Hep bakacaklar
Elidor: Saçıma özel bir Elidor'la bana özel bir güzellik
Elka : Elli kapı hemen, bin kapı yarın
Ellese: Spor giyimde İtalyan şıklığı
Emsan Dalgıç Pompaları: Su kadar gerekli
Epson: ImagEmotion
Eraslan Güneş Enerji Sistemleri: Sıcak, sımsıcak
Ergaz: Genç Enerji
Ergo:Ergonomik yatak.
Ericsson:Sadece en iyiler Ericsson kullanır
Erpen: Böylesi varken
Eti Browni: Mutlu et kendini!
Eti Cici Bebe: Sevgi kadar yararlı
Eti Form: Form ye. Formda kal.
Eti Remix: Açlığı keser? Bi? yere kadar
Eti Soho: Soho'da buluşalım
Eti Turti: Eline sağlık Eti?ciğim, senin ki gibi olmuş anneciğim
Eti Wanted: Başkasını dinleme, kendin dene!
Eyüp Sabri Tuncer Kolonyaları: Türkiye'nin Kolonyası
F
F1 Racing: Formula 1 F1 Racing?te okunur
Fanta Light: Kalorisi de light
Fanta: Aramızda
Fanta: Eğlenceyi paylaş
Fanta: Gel buraya!
Felicita: Giyimdeki mutluluk
Felicita: Mutluluk demektir
Fem Dersaneleri: Farkı fark edeceksiniz!
Femidom Kadın Prezervatifi: Amacı aynı teması farklı
Fındık Tanıtım Grubu: Her gün bir avuç fındık!
Fiat Albea: Şık, ferah bir dünya!
Fiat Stilo: Yeni Stil O
Fiat Tempra : Babam öle diyo
Fiat: Tutkunun eseri
Filli Boya: En güzel boya
Final Dersaneleri: Final'le kazanacaksınız!
Finansal Forum: Her işin başı para.
First Duo : Daha fazlasını istemekle çok olmuyorsunuz
Fiskobirlik: Aganigi naganigi
Ford Fiesta: Hadi dişarı çık!
Ford Focus C-Max: Budnan sorna heer sye ksuurlu görnüceeek.
Ford Focus: Hayat sizin, kontrolü kimin?
Ford Fusion: Yüksekte olmaya alışın
Ford Mondeo: Liderlik ruhunda
Ford Ticari Araçları: Görev tamam
Ford: Ford'da hep daha fazlasını bulacaksınız
Ford: Tasarımı yaşamdan, güveni teknolojiden
Fruko: On yüz bin milyon baloncuk yuttum
Fuji Film: Hayat kadar gerçek
G
Garanti Bankası: Başka bir arzunuz?
Garanti Minibank: Bana göre eğlence, babama göre güvence
Gardern?s: Kendini tazele güne yeniden başla.
Gardern?s: Refresh yourself, re-start your day.
Gatorate: Dünyanın bir numaralı spor içeceği
Gazete Pazar: Özel bir gün, özel bir gazete
Gazi Belediyesi: Daha yeşil, daha çağdaş, bir Gazi için çalışıyoruz
Genborsa : Akıllı paranın gittiği yer
General Motors: Mark of excellence
Gillette: Erkek için en iyisi
Glade: Glade evinizin havasını değiştiriyor
Goodyear: Çünkü tüm lastikler aynı değildir
Goodyear: Yuvana ulaştırır
Grant Möbel Home Center: Evinizin her şeyi
Greyder: Yola gelmeyenlere!
H
Hacı Şakir Yumuşatıcı: Anne dokunuşu kadar yumuşak
Hacışakir Limon Kolonyası: Yepyeni bir ferahlık
Hacışakir Saraylı: Saray güzelliğinin sırrı
Halk: Hem hesaplısı hem kalitelisi
Halley: Hayal tadında gerçek
Hasyün Halısı: Halının harikası
Hayat: Su Hayat'tır
Hazırkart: Ben özgürüm
Hazırkart: Özgürlük elimizde
Hedef Dağıtım: Hedefiniz, hedefimiz
Hes Kablo: Güven veren teknoloji
Hes Matik: Lekesi gider, anısı kalır.
Hisar: Hayat sizin?Seçim sizin...
Hobby Şampuan: Tam Puan
Honda: Power of dreams
HP: Invent
HSBC Advantage: Hayalinizdeki her şey için bir tek kart
HSBC: Dünyanın size özel bankası
HSBC: Dünyanın yerel bankası
Hürriyet: Türkiye'nin Hürriyeti var
Hürriyet: Hürriyettir Hürriyettir
Hyundai: Her zaman yanınızda
I-İ
Isuzu: Güç yürekten gelir
Isuzu: Yoldan yola, babadan oğula
ITT Schoub Lorenz: Benim televizyonum ITT Schaub Lorenz
İdaş: İyi uykular
İddaa: Bahse giren kazanır
İdeal Emeklilik: İdeal Emeklilik?te işinizden emekli olursunuz, hayattan değil
İgdaş: Gökyüzüyle arkadaş
İlkadım Belediyesi: İlkadım'la geleceğe
İmpulse: Hiç tanımadığınız bir erkek size çiçek verirse şaşırmayın. Nedeni Impulse'tır.
İpana: Bembeyaz dişler, kendinden emin gülüşler
İpana: Sağlıklı gülüşler
İpek Mobilya: Değişim zamanı
İpek Şampuan: Şampuanınıza servet ödemeyin
İpragaz: Emin ellerdesiniz
İstanbul Büyükşehir Belediyesi: Büyükşehir çalışıyor
İstanbul Life: İstanbul'da yaşayanların değil, İstanbul'u yaşayanların dergisi
İstanbul Porselen: Bu damgaya dikkat edin
İstikbal Mobilya: İstikbal'de yaşanacak çok sey var
İstikbal: Rahatlığın Adresi
İzocam: Yöneticiniz uyuyor mu?
J
J&B: Buluşma noktası
J&B: What do you do for fun?
Jeep Wrangler: Safkan arazi aracı
Jeep: There?s only one
Jill : Eskimiş çoraplarınızı atın, atamazsanız paspas yapın
Jim Beam: Gerçek seçim. Gerçek bourbon.
Johnnie Walker: Keep walking
Jumbo Çatal Bıçak: Dünyanın en iyilerinden
JVC: The perfect experience
K
Kalebodur : Seramik budur
Kanal 6: Gözünüz bizde olsun
Kanal D: De bana, De bana... Kanal D bana
Karevizyon: Nerede hareket, orada bereket
Kelebek Mobilya : Evini benimser
Kent Tofita: Bildiğin meyve
Kent Topitop: Eğlenceye ayarlı saplı şeker
Kent Toybox: Sihirli sakızlı oyuncak kutusu
Kent: Bu Kent'te mutluluk var
Keybi: Çok süper market
Keyif Ocakbaşı: Biz sizinle keyif alıyoruz
Kilim Mobilya: Bi' kilim yeter sevgilim!
Kilim Triko: Bir sevgi dokuşu
Knorr: Lezzetin adı
Koç Allianz: Rahat bir emeklilik için güvenceniz büyük olmalı
Kodak: Anıları paylaş. Hayatı paylaş.
Kodak: Share moments. Share life
Kodak: Gülümseyin Kodak'la
Komili: Tabiatın mucizesi
Kosla: Çamaşır suyundan çok daha öte
Koyunlu: Ünlü, yünlü halı
Kristal Kola: Güvenle içiniz
Kuryenet: Içiniz de rahat
Kültür Dersaneleri: Her yıl binlerce Kültür'lü genç üniversiteli oluyor !
Kütahya Porselen: Ateşte açan çiçekler
L
Lafarge: Dünyamızı kuran malzemeler
Lassa: Çünkü yollar sürprizlerle dolu
Lassa: Dünyaya bakın, Lassa'yı göreceksiniz
Layne Bowler: Yaşam kaynağı su, günışığına 1965'den beri Layne Bowler ile kavuşuyor
Lays: Doya doya yenesi patates cipsi
LCW: LC Waikiki çocukları hiç büyümek istemiyor
Leecoper: Önden düğmeli
Levi's: The Original
Lipton Ice Tea Light: Canlan
Lipton: İyi fikir
Lipton: Mutfakta biri mi var?
L'oréal Paris: Saç boyasında bir numara
L'oreal: Çünkü siz buna değersiniz
Luna: Yoksa siz hala annenizin margarinini mi kullanıyorsunuz?
M
Macintosh: Think different
Maçips: Her maça gidiyor, her maçta yeniyor
Magnum: Aklını başından alır
Magnum: Magnum'sa eğer herşeye değer
Marc: Hoş geldin
Marc: Temizliktir benim adım, her seyi siler geçer parlatırım
Marmara Gold: Tadı dolgun. Herkes onun peşinde
Marmarabirlik: Dünyanın en büyük zeytin üreticisi
Matbaahaber: Sektörün dergisi
Mavi Jeans: Çok güzel oluyoruz
Mavi Jeans: Çok oluyoruz
Max Factor: Makyaj uzmanlarının tercihi
Max Factor: The make-up of make-up artists.
Maximum Card: Doğru kullanıldığında çok puan kazandırır
Mc Donald's: Mc Donald's gibisi yok
Mc Donald's: İşte bunu seviyorum
Medya FM: Sadece radyo 93.9
Merbolin: Boyacının aşkı
Mercedes Benz: Otomobilin geleceği
Metro: Konuğumuzsunuz
Meydan: Söz meydanı, er meydanı
Micra: Micraizm
Microsoft Office XP: Akıllı çalışma deneyimi
Microsoft Server 2003: Şirketinizin enerji kaynağı
Microsoft Windows XP: Evet, yapabilirsin
Microsoft: Hayatınızı kolaylaştırır
Microsoft: Nereye ulaşmak istiyorsanız, oraya
Miele: Daima en iyisi
Migros: Alışverişin en keyiflisi
Miller: Çık dışarı
Miller: It's Miller time
Miller: Live responsibly
Milli Gazete: Hak geldi batıl zail oldu
Milliyet: Basında güven
Milupa: Annelerin yanında
Mimsan: Ateşe biçim verdik
Mini Cooper: Is it love?
Mintax: Mintax'la canım Mintax'la
Mio: Temizlik güneşi
Mis Holding: Sizin eseriniz
Mitsubishi: Drive Alive
Mogaz: Tam dolu, tam güvenli, tam zamanında
Molped: Delikanlı kızlar, Molped kullanır
Motor Up: Motor Up'la tanışın, aracınızla barışın
Motorola: Hello Moto
Motorola: İntelligence everywhere
Mr. Muscle: Zor işleri ona bırakın
N
National Televizyon: Anında görüntü, beklemeden ses
Nazar Şekersiz Sakız: Nazar etme n'olur, çiğne senin de olur!
Negatif Dergisi: Adı Negatif ama, tadı pozitif
Nescafe: Kahvenin en iyisi
Nescafe: Kokusunda davet var
Nesquick: Süt içmenin en eğlenceli yolu
Netcell İletişim Hizmetleri: Türkiye bizimle konuşuyor
Nike: Just do it.
Nissan: Beklentilerinizi değiştirin
Nivea Beaute: Güzelliğinizin farkına varın
Nivea Deodorant: Tüm zamanların en iyisi
Nokia: Connecting people
Nora Video Kaset: Şimdi kaydet, sonra seyret.
Noramin: Bizde Noramin var. Sizde ne var ?
O
Olips: Annenizin onayladığı şeker
Omo: Çamaşırdır kirlenir, Omo'yla temizlenir
Omo: Kirlenmek güzeldir
Omo: Omo'yla herşey ilk günkü gibi
Ona: Açık sarı Ona
Only: Özel günleriniz için, özel ürünler
Onur Air: Uç Türkiye, uç
Opel: Taze fikirler, üstün otomobiller
Opet: Onun gücü, Türkiye !
Opet Fullforce: Deponda güç var!
Oral-B: Diş hekimlerinin bir numaralı tercihi
Oral-B: Diş hekimlerinin kullandığı marka
Orkid: Daha kuru, daha temiz, daha güvenli
Osmanlı Bankası: Yok aslında birbirimizden farkımız; ama biz Osmanlı Bankası'yız.
Outlook: Türkiye'nin tek ingilizce dergisi.
Oyak Bank: Her zaman, her yerde yanınızdayız!
P
Pamukbank : Genç Pamukbank iyi bankadır
Panasonic: Ideas for life
Panda Dondurma: Donduğğma vağğ mı donduğğma?
Pantene: Sağlıktan gelen güzellik
Pekos / Patos : El Turco ? Si ! Pekos, Patos ? Si !
Penguen: Lezzet dünyası
Pepsi: Daha fazlasını iste
Petrol Ofisi Pro Tech: Motorunuzun gençlik iksiri
Petrol Ofisi: Sizinle aynı yoldayız
Peugeot : Kıskanılmaya hazır olun?
Peugeot 407: Otomobille yeniden tanışın
Peugeot: Otomobil her zaman böyle keyif vermeli.
Pfizer: Daha iyi bir hayat için
Philips: Birlikte, hep daha iyiye
Philips: Let's make things better.
Pınar Hindi: Pınar hindi döner alın, glu glu yeyin.
Pınar Peynir Mayası: Peynir mayasız olmaz. Mayasız olgunlaşmaz. Pınarla mayalanan peynire doyum olmaz.
Pınar: Gerçek yaşam gerçek lezzet
Pınar: Yaşam pınarım
Pimapen: Başka penle karıştırmayın lütfen
Pinokyo Bisiklet: Katlanır, her boya ayarlanır.
Pirelli: Kontrolsüz güç, güç değildir
Pişmiş Kelle: Hunharca güldüren hain dergi
Piyale: Biz piyaleciyiz, onlar piyaleciler, siz piyaleci misiniz?
Piyale: Hayatın şaşırtan tatları
Polaris: Terlikler Polaris? Tebrikler Polaris
Polaris: Kışlıklar Polaris... Alkışlar Polaris
Polisan: Güneşin solduramadığı renkler
Polisan: Yapsa yapsa Polisan yapar
Porland: Porselen aşkına
Pril: Pril'le pırıl pırıl
Privacy: Aşk bile bile tutsaklıktır
Profilo Alışveriş Merkezi: Hayatın ve alışverişin keyfi
Profilo: Dayanıklı ev aletleri
Profilo: Kalite kontrol altında
Propecia: Kaybetmekten hoşlanmayanlar için
R
Radyo Nostalji: Your music is back
Radyo Özgür: Özgürlüğün sesi
Radyo Viva: Türkçe Müziğin Keyfi
Radyo5: It's fresh.
Raksotek: Satın al, Seyret, Sakla.
Ravelli: Çizgi ötesi
Rejoice: Ahenkle dans eden saçlar
Rejoice: Yıka ve Çık
Rejoice: Dokunulası saçlar yaratır
Renault: Otomobiller yaratır
Renault Clio Symbol: Memnuniyetin Symbol'ü!
Renault Megane: İşte yeni Megane?in çekim gücü
Renault Scenic Rx4: Yanlış görmediniz; çünkü Scenic Rx4?tesiniz
Rinso: İnsanın hoşuna gidiyor
Roc: Biz sözümüzü tutarız
Rocco Lolipop: Şok Şeker
Rodi: İçinden çıkamayacaksın
S-Ş
Saba: Saba, çok iyi televizyon
Sabah: Sabah olmadan sabah olmaz
Sakız Dondurma A.Ş.: Lezzet tutkunlarına
Samdo Dondurma: Özel bir tad
Samsung Digitall: Everyone?s invited
Sana Creme Bonjour: Peynirli bi' şey, acayip bi' şey!
Sana: Özen gösteren annelerin seçimi
Sana: Yaşasın yemek yemek
Sanino: Genç işi
Saray Halı: Siz Saray?lara layıksınız
Saray Tink: Tink ye, kendine gel
Schweppes: İnsanlar iyi şeylere layıktır
Scooter: Yaşarken
Scotch Brite: Temizlik ne rahat
Sek süt: İçSEK, büyüSEK
Selpak: Her zaman farklı
Selpak: Selpak başka
Setenay: Misketten diskete toptan fiyatına perakende
Sezak 1001: Kaç liradır dersiniz ?
Show Tv: Esas şov bu şov!
Siemens: Aksanlar farklı olsa da, dünya aynı dili konuşuyor
Siemens: Be inspired.
Siemens: Ev teknolojisi
Skol: Dünya küçük, Skol büyük
Slazenger: Kışkırtır!
Snickers: Harekete devam
Snoreless: Horlamaya doğal çözüm
Solo: Hem yumuşak, hem hesaplı.
Sony : Go create.
Sony Ericsson: Gençliğin yeni yüzü.
Sony: Designed for life
Sony: Onu Sony yapan sizsiniz
Sprite: İmaj hiçbir şeydir, susuzluk her şey! Susuzluğunu dinle.
Star: Türkiye'nin ilk özel televizyonu
Stv: Bir Yeryüzü Kanalı
Sultan Sağlık Grubu: İlgi alanımız canınızın sağlığı
Suluova Belediyesi: Çağdaş bir şehir doğuyor
Sunny: Günlük güleçlik
Sunny: Bana derler Sunny, güldürürüm seni
Superfresh: Dile benden ne dilersen
Superonline: İnternet eşittir Superonline
Surf: Gol yemem. Sörf tabi ki yerim.
Sütaş: Doğal lezzet
Şokomigo: Güç verir, enerji verir, zihni açar.
T
T. C. Kültür Bakanlığı: I Dream Of Turkey
T. C. K: İçinizdeki trafik canavarını durdurun. O sizi durdurmadan.
T.C Ziraat Bankası: Her yerde her zaman
T.C Ziraat Bankası: Hizmetbank
Taç Perde: Evinizi bütünleyen güzellik
Tadelle: Türkiye bu tadı seviyor
Takvim: Sizin gazetiniz
Tamek: Tamekse koy sepete
Tarımsan: Türk çiftçisinin hizmetinde
Tariş: Ege'nin hakiki zeytinyağı
Tat: Gerçek tatlar korumamız altında
Tat Ketçap: Dök dök ye
Tat Makarna: Makarnanızın adı, sofranızın tadı
Tatilya: Eğlence cumhuriyeti
Tefal: Ne varsa sende var
Tefal: Sen her şeyi düşünürsün
Telefunken: Görüntü ve ses teknolojisinde uzman
Tema Vakfı: Türkiye çöl olmasın
Tempo: Cuma, Cumartesi, Pazar, Pazartesi, Salı, Çarsamba, TEMPO, TEMPO...
Tepe Betopan: Yapıların yeni yüzü
Tikveşli: Ağzının tadını bilenlere, altın kaymaklı Tikveşli
Tikveşli: Paylaşmanın lezzeti
Timaş Yayınları: İyi ki kitaplar var
Tokai: Çakar çakmaz çakan çakmak
Top Avenue Alışveriş Merkezi: Mutlu alışveriş için doğru seçim
Total: Doğru yerdesiniz
Toyota Corolla: Sizi çağırıyor
Toyota RAV4: Hayatı hafife al
Toyota Yaris: Yaris?i olan anlar
Toyota: O varsa sorun yok
Toy's 'r' us: Hep ucuz, en ucuz
Tö Bank: Alternatif güç!
Tuborg Pilsener: Müzik her zaman her yerde
Tuborg: Make room for fun.
Tuborg: Yüzyıldan beri değişmeyen lezzet
Tukaş: Tam kıvamında
Turhal Belediyesi: Cumhuriyetle değişen ve gelişen Turhal
Turk.net: Bağlanacaksın, kopamayacaksın
Turkcell: Çünkü iletişim çok şeyi değiştirir
Turkcell: Tam 10 yıldır Turkcell çalışıyor Türkiye Kazanıyor
Turkish Daily News: İngilizcenizi ilerletmek mi istiyorsunuz, yoksa unutmamak mı? O halde
Turkish Daily News: Turkish Daily News okuyun
Tursil: Parlak beyazlık için parlak fikir
Türk Hava Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı: Göklere sahip olmadıkça vatana sahip olamayız
Türk Telekom: Büyüyen Türkiye'nin habercisi
Türk Telekom: Fiyatlar yarı yarıya, sohbetler doya doya
Türk Telekom: Konuş benimle
Türk Traktör Fabrikası: Önderliğinin bilincinde olan kuruluş
Türkiye Bayan Voleybol Milli Takımı: Filenin sultanları
Türkiye Emlak Kredi Bankası: Evinizin bankası herkesin bankası
Türkiye Erkekler Basketbol Milli Takımı: 12 Dev Adam
Türkiye İş Bankası: Paranızın, istikbalinizin emniyeti
Türkiye İş Bankası: Türkiye'nin bankası
Türkiye İş Bankası: Türkiye'nin dünü, bugünü, yarını
Türkiye Vakıflar Bankası: Bankamızı seçtinizse tercihiniz doğrudur!
Tv 8: Hayat burada
Twigy: Bu terlik, tam benlik!
U-Ü
Uludağ Gazoz: Efsane gazoz
Uno Pizzabaz: Kendi pizzanı kendin yap, nasıl istersen öyle yap
Uno: Ekmeğinizi elletmeyin
Uno: Uno ile içim rahat
Ups: Eş zamanlı taşımacılık
Urfa Pak İsot: Lezzeti tadında
Ülker Badem Kraker: Badem biter, Adem gider
Ülker Biskrem: Bi? Biskrem versem
Ülker Çikolata: Tadı nefis, fiyatı tatlı
Ülker Çikolatalı Gofret : Çikolatalı
Ülker Fındıklı Gofret : 9 kat tat
Ülker Hero Baby: Sağlıklı besin kaynağı
Ülker Kremini: Adını unutabilirsiniz, tadını asla!
Ülker Metro: Çünkü hayat dinamiktir
Ülker Pasta: Kendi çapında pasta
Ülker Taç Kraker: Atıştırın, açlığınız yatıştırın
Ülker Teremyağ: Tereyağının lezzet ikizi
V
Vakıfbank: 21. Yüzyıl Bankacılığı
Vakıfbank: Ömür boyunca aylık gelir yalnız Vakıfbank verir
Vakıfbank: Bankalar insanlarla çalışır
Vakko: Bir aşk yetmez
Veet: Etkisini uzun süre hisset
Veezy: Kim tutar sizi
Vernel: Vernel'leyin yumuşacık olsun
Vernel'leyin mis gibi koksun
Vestel: Hedef büyük, koşmak gerek!
Vestel: Teknolojinin Türkçesi
Vestel: Vestel?e terfi edin, rahat edin
Vichy: Cildinizin sağlık kaynağı
Vim Bulaşık Kremi: Yakalayın yeşil ışığı, hesaplı parlak bulaşığı.
Vivident: Güvenle çiğneyin, bembeyaz gülümseyin
Volkswagen Bettle: Think small
Volkswagen Polo: Bu biraz da güven meselesi değil mi?
Volkswagen Sharan: Her canlının yavrusunu güvenle taşımak için seçtiği bir yol vardır.
Volkswagen: İnsan görmek istediğini görür
Volkswagen: Otomobil aşkına
Volvo V40: Hayat kurtarmak için tasarlandı
W
Weber Markem: Yapılar için profesyonel çözümler
Winhouse: Kazanan ev
Worldcard: Her zaman iyi teklifler sunar
Y
Yağmur Mobilya: Yağmur?a tutulacaksınız
Yapı Kredi Yatırım: Hayat bir yolculuksa, yeriniz önde olmalı
Yapı Kredi: Burası Yapı Kredi. Fark burada.
Yapı Kredi: Hizmette sınır yoktur.
Yapı Kredi: Tık tık tık eyi günler.
Yatırım Finansman Menkul Değerler: Yatırım bizim işimiz
Yeni Asır: Ege'nin sesi.
Yeni Ford Mondeo: Liderlik ruhunda
Yeni Turbo Compact Grill: Kalbinizin dostu
Yeniçağ: Ülkesinden ve milletinden taraf!
Yıldız: Fala inanma, Yıldızsız kalma
Yimpaş: En iyisi, en hesaplısı
Yms Mobilya: Yaşanan mekanlarda sizlerle
Yurtbay Seramik: Doğadan sanata
Yurtiçi Kargo: Söz verdigim[iz] gibi.
Z
Zaman: Farklı Gazete
Zaman: Gerçekler Zamanla anlaşılır
Zemzem Kola: Serin serin iç. Doya doya iç. Kana kana iç.
Zetina Dikiş Makinası: Her genç kızın rüyası.

Hangi Marka Hangi Ülkenin
BMC Oto,Vestel,Arçelik,Beko,Mavi Jeans,Seven Hill,Sarar,Airties,Alfemo,Ülker,İstikbal,Ramzey,Ki netix,LC Waikiki,Beymen,İmza,İpekyol,Zeki Triko, Kığılı vb..>>> TÜRKİYE Nvidia >>> Amerika Ati >>> Kanada Viewsonic >>> ABD Sony >>> Japonya Mercedes >>> Almanya BMW >>> Almanya Porsche >>> Almanya Audi >>> Almanya Opel >>> Almanya VW >>> Almanya Skoda >>> Almanya Knorr >>> Almanya Haribo >>> Almanya Miele >>> Almanya Braun >>> Almanya Siemens >>> Almanya Vodafone >>>İngiltere Loreal >>> Fransa Peugeot >>> Fransa Levi`s >>> ABD Jaguar >>> İngiltere Asus >>> Taiwan Lorus >>> Japonya Blaupunkt >>> Almanya Viessman >>> Almanya Vaillant >>> Almanya Seiko >>> Japonya Nike >>> ABD Adidas >>> Almanya Puma >>> Almanya Grundig >>> Almanya Faber-Castell >>> Almanya Citroen >>> Fransa Michelin >>> Fransa Loewe >>> Almanya Schaub&Lorenz >>> Almanya Reebok >>> Ingiltere (Adidas satın aldı) Gucci >>> İtalya Nikon >>> Japonya AEG >>> Almanya Bosch >>> Almanya PREMİER >>> Güney Kore YU-MA-TU >>> Türkiye Alcatel >>> Fransa Sagem >>> Fransa Lg >>> Kore Pierre Cardin >>> Fransa Pioneer >>> Japonya HugoBoss >> Almanya Asus >>> Tayvan Intel >>> Amerika-İsrail Panasonic >>> Japonya Zoom >>> Kanada Dr. Oetker >>> Almanya Dolce & Gabana >>> iİtalya Fakir >>> Almanya Continental >>> Almanya Benq >>> Tayvan Nec >>> Japonya Samsung >>> Kore Kingston >>> ABD Creative >>> ABD AMD >>> ABD BenQ >>> Kore Philips >>> Hollanda Hyundai >>> Kore MSI >>> Tayvan Epox >>> Tayvan Gigabyte >>> Tayvan Dell >>> ABD IBM >>> ABD Toshiba >>> Japonya Panosonic >>> Japonya Pioneer >>> Japonya Sun >>> ABD Kaon >>> Kore DreamBox >>> Almanya Humax >>> Kore Subaru >>> Japonya Kia >>> Kore Mitsubishi >>> Japonya Nissan >>> Japonya Toyota >>> Japonya İsuzi >>> Japonya Honda >>> Japonya JVC >>> Japonya Casio >>> Japonya Fijutsi >>> Japonya Canon >>> Japonya Kodak >>> ABD Apple >>> ABD Aiwa >>> Japonya Ferrari >>> İtalya Maxell >>> Japonya Nokia >>> Finlandiya Mc Donald's , Burger King , KFC >>> ABD A4Tech >>> Tayvan Rowenta >>> Almanya Profilo >>> Almanya Maxtor >>> ABD Mitac >>> Belçika Matrox >>> Almanya Levis >>> ABD HP >>> ABD Coca Cola >>> ABD Renault >>> Fransa Ford >>> ABD Verbatim >>> Japonya Lada >>> Rusya Seagate >>> Singapur Saab >>> İsveç Volvo >>> İsveç Ferroli >>> İtalya Tefal >>> Fransa Abit >>> Tayvan TDK >>> Kanada Danone >>> Fransa Marlbora >>> ABD Milka >>> İsviçre Peogeut >>> Fransa Nintendo >>> Japonya Zalman >>> Kore Doracell >>> Belçika Sagem >>> Fransa